• Czy emocje towarzyszą nam przy zakupie bielizny?

 

Czy emocje towarzysza nam przy zakupie bielizny?

Emocje są nam potrzebne do regulacji stosunku miedzy człowiekiem, a otoczeniem. Ale, czy towarzyszą nam przy kupowaniu bielizny? Zaspokajanie potrzeb ludzkich przyczynia się do powstawania emocji, a wiec są potrzebne do wszystkiego, do czego człowiek w życiu dąży, również do robienia zakupów i do zaspakajania potrzeb niższego i wyższego rzędu. Każdy człowiek może doświadczać emocji, kiedy:

  • Robi zakupy - między innymi kupując bieliznę, która mu się podoba
  • delektuje się smakami, zapachami może doświadczać emocji przyjemnych i nieprzyjemnych
  • odczuwa głód, zimno, pragnienie, zmęczenie to będzie odczuwać negatywne emocje
  • jedząc, możemy odczuwać bardzo przyjemne emocje, jeśli nam smakują posiłki
  • podejmując decyzje dotyczące różnych czynności
  • jest smutny lub radosny
  • jest w stanie depresyjnym lub odczuwa strach
  • ma nastrój melancholijny
  • śmieje się, płacze, wstydzi się, czuje  zakłopotanie, cierpienie, poniżenie -  to czyste stany emocjonalne

 

Nasza inteligencja emocjonalna też może pomóc nam w opanowaniu własnych emocji, ale również w podjęciu decyzji zakupowych np. dotyczącej kupowaniu kolejnej piżamy damskiej z krótkim rękawem (tylko dlatego, że jest urocza), ale zbliża się zima. W związku z tym prawdopodobnie, bardziej odpowiednia byłaby piżama z długim rękawem. Dobrze, aby była do tego ciepła i mięciutka. Chyba, iż nie lubimy ciepłych piżam z długimi spodniami, a uwielbiamy zwiewne, romantyczne haleczki na cienkich ramiączkach bez względu na porę roku. Warto zapewne zakupy dobrze przemyśleć, tak aby dobre emocje pozostały z nami na dłużej.

Inteligencja emocjonalne to umiejętne korzystanie ze zdobytych wcześniej doświadczeń emocjonalnych. Poziom naszej inteligencji emocjonalnej rozwija się przez całe nasze życie w wyniku naszych doświadczeń i może stale wzrastać. Ludzie z wysoką inteligencją emocjonalną są bardzo wyczuleni na emocje własne, ale i innych ludzi. Jednocześnie potrafią opanować swoje negatywne uczucia. Osoba dojrzała emocjonalnie to taka, która potrafi się kontrolować i w pozytywny sposób wpływa na reakcje innych ludzi. Potrafi zmobilizować do działania siebie i innych. Uspokojenie zdenerwowanych i przerażonych osób nie jest dla niej problemem. Pomocna też będzie tutaj empatia. Zrozumienie innych, identyfikowanie się z przeżyciami innych. Osoby takie bardzo szybko potrafią nawiązywać kontakty z innymi.

Inteligencja emocjonalna pomoże nam również zachować umiar i zdrowy rozsądek w dokonywaniu decyzji zakupowych. Jest to bardzo ważne, gdyż wielokrotnie kupujemy więcej niż tak naprawdę potrzebujemy. Jesteśmy pochłonięci chwilą, emocją, a czasem reklamą, dodatkowym rabatem, darmową wysyłką itp. Wiele bodźców skłania nas do robienia zakupów na wyrost naszych potrzeb i możliwości. Zdjęcia prezentujące bieliznę damską: koszule nocne, piżamy, haleczki, biustonosze są bardzo atrakcyjne. Mają zachęcić do zakupu i wzbudzić potrzebę posiadania. Jednakże warto zastanowić się, przemyśleć decyzję o zakupie kolejnej piżamy, szlafroka, a może następnej koszuli damskiej z rękawem ¾. Czy to koszula nocna jest nam na pewno potrzebna. Polska bielizna jest przepiękna i łatwo stracić umiarkowanie w zakupach. Oczywiście zachęcamy do robienia zakupów w naszym sklepie, ale doszukujemy się gwarancji Państwa zadowolenia z zakupu wyjątkowo intrygującej bielizny polskiej, a przy tym doświadczenia tylko pozytywnych emocji z tym związanych.